چرا افراد چاق بیشتر غذا می خوردند

دوشنبه 14 خرداد 1397 12:54 ق.ظ

 

چرا چاق ها بیشتر غذا می خوردند ؟

 • چرا چاق ها بیشتر غذا می خوردند ؟

  salamatmag 2 6 300x150 چرا افراد چاق بیشتر غذا می خوردند

  در این مقاله در سلامت مگ به اینکه چرا افراد چاق بیشتر غذا می خوردند می پردازیم ، با ما تا پایان مقاله همراه باشید

  یکی از دشواری هایی که بسیاری از افراد چاق با آن رو برو هستند این می باشد که در زمان هایی که در حقیقت گرسنه نیستند شروع به پر خوری می کنند و بدون توجه می خورند. زمانی نیز شما از آنان می پرسید که آیا گرسنه اید که غذا می خورید اعتراف می کنند که دلیلی برای خوردن ندارند. در این مقاله مروری داریم بر بیشتر پر خوری هایی که به علت گرسنگی فیزیولوژیک و نیاز بدن نمی باشد.

  افراط بیش از حد در غذا خوردن یا binge-eating

  شاید شما نیز امتحان کرده اید که بعضی مواقع قادر به کنترل حجم غذای مصرفی خود هستید  ولی برخی مواقع دیگر کنترل از دست شما خارج خواهد شد و به صورت بدون کنترل ولع به خوردن مواد غذایی رو اورید. این حالت را ( افراط در غذا خوردن یا غذا خوردن افراطی) می گویند. زیاده روی ها  زمانی می باشند که شما مقادیر بیش از حدی  از غذاها  را در یک حد زمانی کوتاه مصرف کرده اید. جالب آن که اکثر مواقع انتخاب شما در این نوع پرخوریها غذاهای سالم نمی باشد. تحقیقات نشان داده اند که این تهاجم به مواد غذایی حتی صرف نظر از نوع غذای مصرفی برای شما مضر هست به ویژه اگر به دیابت هم مبتلا هستید، لذا باید با کمک یک متخصص این عادت را برطرف بکنید.

  غذا خوردن احساسی

  خیلی از اشخاص وقتی احساس ناراحتی، عصبانیت، غم، تنهایی یا ترس خواهند کرد به غذا خوردن روی خواهند اورد. احساساتی نظیر احساسات مذکور می توانند محرک قوی ای برای غذا خوردن بویژه در افراد با استعداد چاقی بوده باشند.

  اگر شما از روی احساسات غذا میل می کنید جالب است که بدانید شما می توانید راهکارهایی دیگری را برای مقابله با احساساتتان با مشورت با متخصصین پیدا کنید. تحقیقات نشان داده اند که احساسات معمولا طولانی مدت نمی باشند و زیاد طول نمی کشند (اغلب فقط ۱۰ دقیقه تا ۱ ساعت) در نتیجه شما فقط نیاز دارید که برای زمان کوتاهی  خودتان  را از غذا خوردن دور نگه دارید تا اینکه احساستان فرو بنشیند.

  پرخوری های شبانه

  برای بسیاری از اشخاص شام تنها شروعی برای غذاهای شبانه شان هست. هیچ نکته غلطی در مصرف یک میان وعده سالم مثل : سالاد میوه یا  نان تست سبوس دار به همراه کمی مربا در حدود ۲ ساعت پس از صرف شام موجود نیست، ولی غذا خوردن در شب وقتی یک مشکل فرض شده است که شما مقادیر زیادی غذا و یا غذاهای پرچرب و نمکی و پر کالری و یا شیرین را مصرف بکنید (برای مانند: چیپس، شیرینی جات، بستنی، ساندویچ  و باقی مانده های غذاها).

  اگر غذا خوردن شبانه برای شما یک مشکل محسوب می شود سعی بکنید بیشتر کالری دریافتی تان را در ساعات روز دریافت بکنید و میان وعده سبک و کم چرب و کم کالری را در حوالی شب مصرف بکنید

  salamatmag 1 6 300x150 چرا افراد چاق بیشتر غذا می خوردند

  چند راه حل برای کنترل زیاده روی در غذاخوردن، غذاخوردن احساسی و غذا خوردن شبانه به شرح زیر هست

  این عادت را در خود دور کنید که در طی روز به طور منظم  ۳وعده غذایی شامل صبحانه، ناهار و شام را به همراه ۲-۳ میان وعده غذایی بخورید . با این شیوه شما دچار گرسنگی نمی شوید و شانس ابتلا به عوارض مذکور کم خواهد شد.

  غذاهایی که امکان دارد در مصرف آنها افراط بکنید را در منزل نگه داری نکنید . اگر شما بعضی موقع در مصرف برخی خوراکی ها افراط کرده اید پس حتما از خوراکی هایی که امکان دارد در مصرف آنها زیاده روی بکنید آگاه هستید، پس این خوراکی ها را از خود دور بکنید. مشهور ترین خوراکی هایی که در مصرف آنها افراط می شود شامل: شیرینی جات، شکلات ها، بستنی و چیپس ها.

  فهرستی از اقداماتی که برای پیشگیری از پرخوری می خواهید انجام دهید را برای خود تهیه بکنید.

  بعضی از پیشنهادات در این زمینه به شرح زیر هست:

  برای حداقل ۱۰- ۱۵ دقیقه به پیاده روی و یا یک فعالیت بدنی دیگر که از انجام آن لذت خواهید برد بپردازید.

  با یک دوست خوب صحبت بکنید، دوستی که می تواند به شما کمک کند تا احساستان را کنترل بکنید.

  کاری را انجام دهید که از انجام آن لذت خواهید برد مثل : مطالعه ، بازی کردن، گوش کردن به موسیقی ، بازی کردن با کودکان  و با آنها به پارک رفتن، انجام صنایع دستی و یا رفتن به استخر.

  می توانید بعضی از کارهای فیزیکی مثل باغبانی و نظافت منزل را انجام و بدین شیوه خود را سرگرم بکنید و حواس خود را از غذا خوردن منحرف بکنید

  غذاهای قرمز و نارنجی

  علت پرخوری چیست چرا وقتی خوشحالیم بهپرخوری روی می اوریم چرا بدون اینکه گرسنه باشیم زیاد میخوریم پرخوری و چاقی اضطراب و پرخوری دلیل پرخوری چیست چرا وقتی خوشحالیم پرخوری می کنیم چرا بدون اینکه گرسنه باشیم پرخوری می کنیم پرخوری و چاقی اضطراب و پرخوری

  انسان، از نظر بیولوژیکی، تمایل به غذاهایی با رنگ های درخشان تر و جذاب تر دارد، زیرا این جور خوراکی ها بیشترین ویتامین ها و مواد معدنی را به بدن میدهند. واکنش مثبت به این غذاها، ناآگاهانه و غیرارادی است، تصور بکنید در یک فروشگاه قدم می زنید و به بخش میوه و تره بار رسیده اید، این احتمال که با دیدن پرتقال ها و فلفل های قرمز، به طرفشان خواهید رفت و کیسه خریدتان را با آن ها پُر کنید زیاد هست. اما جالب است بدانید در مواجهه با مانند پنیر یا نان ذرت، به خودی خود این اتفاق نخواهد افتاد! پنیر و نان ذرت، چربی و کالری بیشتری نسبت به میوه های نارنجی و قرمز دارند.


برچسب ها: چرا ، افراد ، چاق ، بیشتر ، غذا ، می ، خوردند ،